karton nedir

karton nedir


Karton Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Ambalaj malzemesi olarak daha iyi muhafaza imkanından dolayı en fazla tercih edilen seçenek karton olmaktadır. Gıdadan kozmetiğe, taşımacılıktan matbaa sektörüne kadar birçok alanda karton ambalaj seçeneğine yönelim olduğunu görebilirsiniz. Beyazlatılmış olan odun hamuru kullanılarak endüstriyel yollarla imal edilir ve kalınlığı 4-10 mm arasında değişkenlik gösterir. İşin özünde karton, çok katlı ve sert bir kâğıt türü olarak kullanılır. Kartonlara katlama özelliği kazandırmak amacıyla, üretim aşamasında bir eklenti olarak Manila kağıdıyla kaplanır. Bu şekilde Manila kağıdıyla kaplanmış olan kartonlar, mum veya parafinle işlenerek kâğıt tabaklarla üretilir. Yağlı kağıtla kaplanarak üretilen kartonların, salam, sosis gibi yiyeceklerin muhafazası için ambalaj malzemesi olarak kullanıldığı görülebilir. Şekerleme, çikolata, kozmetik gibi ürünlere ait kutularda ise renkli kağıtlarla kaplanan kartonların kullanıldığı görülmektedir.

Karton için ham madde, mukavvalardır ve yüksek hassasiyet gerektiren makinelerde üretilir. Eğrilme ya da deformasyon gibi sorunlara karşı dayanıklı olması için, dakikada 1270 cm ve üzeri hızda üretim yapan tekniklerle üretimi yapılır. Aslında geri dönüşüm noktasında da önemli bir seçenek olan karton üretimi, kağıtların yüksek buhar basıncı ile oldukça fazla nemlendirilerek kullanımını sağlar. Bu nemlendirme yoluyla, istenilen özelliklerde dalga hacmi vermek ve tutkallamak için yumuşama elde edilebilmektedir. Karton üretimi esnasında, plakalar tam olarak şekil kazandırıldıktan sonra bu nemden arındırma işlemi yapılır. Ortaya çıkan bu yeni formla, 120-180 derecede kurutma işleminde tutularak çeşitli kalınlıklar elde edilir. Bu kartonlar, istenilen boy ve formlarda tasarlanabilir ve genelde ilk olarak saman renginde üretimi yapılır. Kullanım amacına uygun olarak kaplama boya ile çeşitli renklerle tasarım yapabilme olanağı da bulunur. Ahval Ambalaj firması, Kayseri için ambalaj malzemesi üretimi esnasında karton üretiminde yaşanan teknolojik ilerlemelere ayak uydurmuştur. Neme karşı daha dayanıklı, daha kolay katlanabilir, gıda muhafazası için daha uygun, ağartıcı kullanılmadan üretimi gerçekleştirilen, PE, PP veya PET film lamine edilmiş hazır kartonlar üretimi yapabilmektedir.

 

KARTON ÇEŞİTLERİ

İçine konacak olan malzeme için ekstra koruma olanağı veren kartonlar, tekstilden gıdaya veya kimyadan elektroniğe kadar pek çok alanda kullanım olanağı verirken; geri dönüştürülmüş kâğıttan üretilmektedir. Üretilen malzemelere göre karton çeşitlerine yönelirken, kullanım amacı her zaman önde tutulur.

Normprint Karton

Temizlik malzemesi, gıda ambalajı, kibrit kutusu, oyuncak, küçük ve elektronik eşyalar için yönelmeniz gereken karton türü Normprint Karton olmalıdır. Arka yüzü gri renkte olan bu karton ürününü üretiminde, son katta blade kuşe uygulaması yapılır. Görselliğin önde tutulması gereken paketlemelerde önem kazanır ve çok az mürekkeple parlak bir baskı sunar.

EXPRİNT KARTON

Daha çok temizlik malzemesi, ilaç, CD kabı, gıda ambalajı, takvim ve broşür baskı, kibrit kutusu, oyuncak, defter ve kitap kapağı gibi alanlarda ambalaj malzemesi olarak bu karton türü tercih edilebilir. Bu karton türü çok iyi bir parlaklık sunmaktadır. Üretim aşamasında, son kat blade teknolojisiyle tamamlanır ve uygulanan çok katlı kuşe baskısı sonrasında az mürekkeple parlak bir baskı sunar. Bir avantaj olarak arka yüzünün beyaz olmasıyla; gıda, kozmetik ve ilaç başta olmak üzere her türlü ambalajlamanın yanı sıra kartpostal, özel gün kağıtları ve reklam amaçlı detaylı grafik baskılama için tercih sebebi olmaktadır.

LUXTRİPLEX VE ULTRA LUXPRİNT KARTON

Görselliğin son derece önem kazandığı kartpostal ve tebrik kartları, ilaç, kozmetik, lüks ambalaj, oyuncak, defter ve kitap kapağı, gıda ambalajı gibi alanlar için tercih edilen karton türüdür. Bu karton türü, KM2 hattında üretilebilir. Bu karton türü, her iki yüzde de yüksek beyazlık içeren özel pigment kuşeli ve özel seçilmiş eski kâğıt harmanlı bir türdür. Üzerine yapılacak baskının daha ucuz olması, bu karton türü ile mümkündür. Çünkü, üretimi aşamasında üst yüzeye son katı özel blade teknolojisi uygulanan çok katlı kuşe ile çok az mürekkeple kaliteli ve hassas bir baskı elde edilir.

Yorum yok

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir