karton bardak nedir

karton bardak nedir


Karton Bardak Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Sıcak ya da soğuk içeceklerinizi tüketmek istediğinizde, genel olarak tek kullanımlık özelliğe sahip olan ve kişiye özel kullanım olanağı veren bardak türleri olarak karton bardak öne çıkmaktadır. Adında belirtildiği gibi karton malzemeden üretilen bardak türüdür. Ancak karton ifadesi bazıları için itici gelse ve tepki çekse de en sağlıklı ürün kullanımı sağlar. Her ne kadar basit bir ürün gibi görünse bile tek kullanımlık ürün avantajı getiren karton bardaklar, çeşitli tip ve farklı işlevleri olan kâğıttan yapılmış üründür. Üretim yapısına bağlı olarak karton bardak, sıcaklığa dayanmak ya da soğuk içeceklerin daha uzun süre soğuk kalmasını sağlamak amacıyla üretilebilmektedir.

Standartlara uygun olarak üretilmiş olan bir karton bardak sayesinde; kahve, çay veya sıcak çikolata gibi sıcak içecekleri eliniz yakmadan tutarak tüketme olanağı elde edebilirsiniz. Kullanılan malzemesi ile elinizi yanmasını önleyebilecek biçimde özel olarak tasarlanmıştır. Özellikle firmalardaki sıcak içecek tüketimlerinde en kolay ve maliyeti düşük çözüm olduğu gibi, tek kullanım olanaklarıyla en sağlıklı çözüm olmaktadır. Bu karton bardaklar, sıcak içeceklere korunmak amacıyla hava cebi yalıtımı ile üretilir ve el yakmaz.  Tek kullanım ile daha kişisel ürün kullanarak sağlığa da önem vermenize yardım eden karton bardaklar, ek yalıtım özellikleri için bir hava tabakası ile ayrılan bir iç tabaka ve dış tabakaya sahip ürünlerdir.

Kâğıt bardak kullanım alanları arasında içecek tüketimi olan her yeri sayabiliriz. Özellikle gıda sektöründe hizmet vermekte olan ticari faaliyetleri olan kurumlar için vazgeçilmez ürün ola karton bardakları, çeşitli etkinliklerde hızlı ve kişiye özel çözümü yanında sonrasındaki temizlik aşamasını da ortadan kaldırmasıyla tercih edildiğini görebiliyoruz. Tek başınıza arabada ya da sahilde otururken dahi kahvenizi kâğıt bardak içinde yudumlayabilmeniz için kişisel kullanım alanı, kâğıt bardak için vardır. Hijyen ve kullanım kolaylığı getiren kâğıt karton kullanımına; iş yerlerinde, evlerde, düğün ya da partilerde, toplantılarda, piknik ya da mangal partilerinde rastlayabilirsiniz. Düşük maliyetlerle, sonrasında zaman ayrılması gerekmeyen karton bardak kullanımına yönelenler her zaman karlı çıkacaktır. Özellikle sık kullanım görülen ticari kurumlarda kâğıt bardak kullanımlarını daha avantajlı hale getirmek için; dökülmeyi önleyen kapaklar, sıcak içecekler için bardak kılıfları, tahta karıştırıcı veya kâğıt pipetler gibi aksesuarlar ile kullanıma başlandığını görebilirsiniz.

KÂĞIT BARDAK ÇEŞİTLERİ

Hijyen konusu giderek önem kazanıyor ve tek kullanımlık olması, ek temizlik için ihtiyaç duyulmaması, düşük maliyetleri gibi nedenlere karton bardaklar daha da öne çıkacak gibi görünüyor. Zaten düğün, tören gibi etkinliklerde ve firmaların günlük içecek tüketimleri sırasında artan karton bardakları; boyut, kapak yapısı, üretilen malzeme gibi birtakım ölçütlerle sınıflandırmak mümkün oluyor.

Üretilen malzemeye göre polietilen kaplamalı kâğıt veya bal mumu kaplı kâğıt ile karşımıza gelen karton bardaklar bulunuyor. Polimer kaplama ile üretilen kâğıt bardaklar, ek bir yalıtım elde edilmesini sağlar. Bu durum da hem sıcak hem de soğuk içecekleri servis yapmakta mükemmel bir başarı yakalanmasını sağlar. Üretim esnasında, her bir ek katmanın ek sertlik sağlaması için tek veya çift polietilen kaplaması kullanımı mümkündür. Bu türdeki kâğıt bardaklarda, iç yüzeyi kaplayan astar, kabın içinde sıvıyı tutar ve dış tabakanın yoğuşma nedeniyle hantal olmasının da önüne geçer. Kâğıt bardak üretimde diğer bir seçenek ise, sertifikalı olarak FDA onaylı olan bal mumu kâğıt olmaktadır. Bu kâğıt kullanımı ile karton bardak için, ekstra sertlik ve sızıntı ve emilimden koruma sağlanmaktadır. Yapısı gereği de bal mumunun kendisi, yalıtım katmanı sağlamaktadır.

Yorum yok

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir